Co lepsze – więźba prefabrykowana, czy tradycyjna?

Więźba dachowa stanowi szkielet dachu. Jest zwieńczeniem budowy każdego domu jednorodzinnego, jak i podstawą dachów spadzistych. Na niej spoczywa pokrycie dachowe, jak i izolacja termiczna oraz hydrologiczna. Jest również jednym z największych wydatków podczas budowy domu. Dlatego warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi szczegółami na temat więźb dachowych, ich rodzajami i cenami. Do niedawna więźby dachowe wykonywano jedynie według tradycyjnej sztuki ciesielskiej, dziś alternatywę stanowi więźba prefabrykowana. Którą więźbę dachową wybrać?

Konstrukcja więźby dachowej

Elementy składające się na więźby tradycyjne są docinane i dopasowywane na miejscu budowy przez profesjonalną ekipę. Muszą zostać przygotowane z ogromną dokładnością, gdyż każdy defekt może skutkować obniżeniem wytrzymałości całej konstrukcji nawet o 20-30%. Łączenie elementów więźby tradycyjnej w konstrukcję odbywa się poprzez wykonywanie złącz wzdłużnych, poziomych oraz pod katem i wrębowych. Wycięcia te jednak nie mogą być głębsze niż 1/3 przekroju. W przeciwnym wypadku cała konstrukcja zostaje osłabiona i zagrożona.

Inaczej sytuacja wygląda w produkcji więźby prefabrykowanej, której elementy obliczane są komputerowo i przygotowywane w fabrykach przez specjalistyczne maszyny. Dzięki optymalnemu doborowi i dokładnym obliczeniom można uniknąć niepotrzebnych odpadów i zmniejszyć nawet o 30% ilość drewna potrzebną na więźbę, a co za tym idzie koszty całej konstrukcji. W związku z tym, że wiązary drewniane są obrabiane maszynowo, niedociągnięcia ludzkich rąk zostają zniwelowane, a uzyskany materiał jest najlepszej jakości. Elementy nie są łączone na gwoździe, czy śruby, ale na płytki kolczaste (wykonane z blachy stalowej z wytłoczonymi kolcami), mocowane z ogromną siłą za pomocą prasy. Dzięki temu żadna z drewnianych belek nie jest osłabiona wycięciami oraz unika się koncentracji napięć, jakie często występują przy połączeniach gwoździami bądź klejem.

Montaż więźby dachowej

Montaż więźby drewnianej na budynku
Montaż więźby drewnianej na budynku

Czas montażu więźby tradycyjnej w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji, może zająć nawet kilka tygodni. Proces ułożenia tradycyjne więźby jest żmudny i długotrwały. Docinanie i dopasowywanie elementów na miejscu budowy dodatkowo wydłuża czas. Ten rodzaj więźby jest w stanie bezbłędnie wykonać jedynie wykwalifikowana ekipa ciesielska.

Natomiast montaż więźby prefabrykowanej to zaledwie jeden lub dwa dni, dzięki precyzyjnemu docięciu i dopasowaniu elementów w fabryce. Potrzebny jest tu jednak często ciężki sprzęt budowlany, wykorzystywany w niektórych przypadkach montażu więźb prefabrykowanych.

 

 

 

 

 

 

 

Możliwości wykorzystania więźby tradycyjnej i prefabrykowanej

W przypadku dachu o wielu połaciach, najlepiej poradzi sobie konstrukcja więźby tradycyjnej. Wiązary kratowe mają zazwyczaj powtarzalny układ, dlatego lepiej nadają się w przypadku dachów o nieskomplikowanej bryle. Atutem zastosowanie więźb prefabrykowanych jest możliwość oparcia konstrukcji dachu o rozpiętości do 30m tylko na dwóch podporach, eliminując tym samym ściany nośne, słupy i podciągi. Tego typu wiązary nadają się idealnie na bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych bez konieczności stosowania betonowych stropów, a co za tym idzie zmniejszając obciążenie podpór, na których miałby się opierać.